به مناسبت ۸ شهریور ۱۳۶۰ – انفجار تروریستی دفتر نخست وزیری

« منافقین و حادثه تروريستي انفجار دفتر نخست وزيري »

پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران سازمان مجاهدين خلق ( منافقين ) كه خود را در رسيدن به اهدافشان ناكام ديدند اقدام به انجام عمليات تروريستي كردند كه ترور مسئولين و مقامات رده بالا ي جمهوري اسلامي از اهداف آنان بود . دكتر بهشتي رئيس شوراي عالي فضايي و جمعي از نمايندگان مجلس ، محمد علي رجايي رئيس جمهور و دكتر محمد جواد باهنر نخست وزير جمهوري اسلامي از جمله شخصيتهايي بودند كه هدف ترور كور اين گروه قرار گرفتند .
هدف عمده سازمان از انجام اين ترورها ساقط كردن نظام نوپا بود .
پس از فاجعه انفجار هفت تير و حضور گسترده مردم در حمايت از انقلاب ،سازمان در تداوم اقدامات تروريستي خود ابتدا تلاش كرد امكان بمب گذاري در ” بيت امام ” را بيابد و بعد از ناكامي در اين قصد شوم ، رئيس جمهور و نخست وزير را هدف قرار داد ، رئيس جمهوري كه دوماه بيشتر از انتخاب او به اين مقام نمي گذاشت .
شرايط اوائل انقلاب به گونه اي بود كه افراد به راحتي مي توانستند در اردكان كليدي نظام رسوخ كنند و همين امر باعث شد كه عامل انفجار حادثه هشتم شهريور ۱۳۶۰ به راحتي بتواند خود را تا مقام دبير شوراي امنيت كشور ارتقا دهد.
مسعود كشميري عامل سازمان مجاهدين خلق به گونه اي بسيار استادانه از سوي سازمان مجاهدين خلق در شوراي امنيت ملي رسوخ نمود.
چند روز پس از فاجعه هشتم شهريور دادستان كل كشور عامل انفجار را در يك پيام تلويزيوني به اين شكل معرفي كرد : عامل انفجار نخست وزيري شخصي به نام مسعود كشميري ، دبير شوراي امنيت ، بوده است . اين شخص بمبي در كيف جاسازي كرده بود كه به طور عادي و معمولي ،‌ بدون اينكه هيچ كس به او ظنين شود – و هيچ كس هم كيف او ار بازرسي و رسيدگي نمي كرده و… خيلي عادي و طبيعي بوده كه كيفش را در دست بگيرد و در جلسه شركت كند ، و از آنجايي كه منشي جلسه هم بوده ، كنار مرحوم رجايي و باهنر بنشيند ، در لحظه اي كه خود از جلسه بيرون مي رود بمب منفجر و رجايي و باهنر به شهادت مي رسند !

روزنامه جمهوري اسلامي در همان زمان خبر ، خبرگزاري پارس به نقل از فرانس پرس را منتشر ساخت كه طي اطلاعيه اي در لندن ، سازمان مجاهدين خلق مسئوليت انفجار نخست وزيري را بر عهده گرفت . اين خبر نه در آن زمان و نه در سالهاي بعد ، چندان مور داشاره و استناد واقع نگرديد و گويا از عدم هماهنگي با دفتر سازمان در لندن و با تعجيل خبرگزاري فرانسه ،‌ به طور ناخواسته انتشار يافته بود كه با توجه به عواقب حقوقي و بين المللي آن ، به سرعت ناديده گرفته شد و تكذيب گرديد .
البته قرائن و شواهد متقن و اعتراف صريح مسعود رجوي در ديدار با رييس سازمان اطلاعات رژيم صدام حسين به روشني اثبات نموده كه همانند انفجار هفتم تير ، سازمان مجاهدين خلق مجري فاجعه تروريستي انفجار هشتم شهريور در ساختمان نخست وزيري بوده است . دوازده سال بعد نشريه آمريكايي اسپات لايت فاش ساخت كه عمليات تروريستي مذكور را سازمان جاسوسي آمريكا ( C. I . A ) طراحي و برنامه ريزي كرده و عاملان آنها در واقع ماموران سيا بوده اند .
در بيانيه رسمي وزارت خارجه آمريكا درباره سازمان كه در سال ۱۳۷۳ صادر شد ،‌ رسما به مسئوليت سازمان در انفجار هشتم شهريور تصريح شده است : در اين بيانيه آمده است : « طبق گزارشات ، در تاريخ ۳۰ اوت [هشتم شهريور ] مجاهدين در جلسه شوراي امنيت ملي رژيم [ايران ] بمب گذاري كردند كه منجر به كشته شدن رئيس جمهور جديد [محمد ] علي رجايي و نخست وزيري جديد وي ، محمد جواد باهنر شد … مجاهدين به صورت مجزا و منفرد مسئوليت برخي اقدامات تروريستي را كه فكر مي كردند نتيجه آنها باعث تقويت وجهه انها مي شد بر عهده گرفتند … [به رغم عدم پذيرش رسمي مسئوليت انفجارهاي هفتم تير و هشتم شهريور ] ولي ياد آوري اين مسئله مهم است كه مجاهدين- به خصوص در اوايل دهه ۱۹۸۰ [ = دهه شصت شمسي ] هم تمايل و هم توان انجام مقاصد خشونت بار خويش را داشتند .

ارسال نظر :

درباره موسسه
موسسه آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی حکیم نظامی قوچان در سال 1388 با سه رشته تاسیس گردید
لينکهاي مفيد
آدرس و تماس با ما

قوچان کیلومتر 2 جاده قوچان مشهد انتهای اراضی سیمرغ کد پستی 87194-94717
تلفن تماس : 05147211774-05147211775
فکس : 05147211773
ايميل : admin@hnq.ac.ir
کپي برداري از مطالب وبسايت با ذکر منبع بلامانع مي باشد.